LR aplinkos ministerija Miškų valdymo tarnyba

Informacija

Naujienos

2014.12.18
Gamtai ir aplinkai draugiškos Kalėdos

Būti ekologišku dabar madinga, tačiau net jei ir „dėl mados“ žmonės stengiasi mąstyti ir gyventi ekologiškai, geriau nei apie tai visai negalvoti. Svarbiausia rezultatas – mažiau vartojimo, mažiau šiukšlių, švaresnė aplinka, išsaugota gamta. Be to, pasirinkimas švęsti aplinkai draugiškas Kalėdas naudingas ne tik gamtai, bet ir mums patiems – nepasiduodame prekybinei Kalėdų karštligei, o ieškodami alternatyvų, pasitelkiame savo kūrybiškumą ir išmoningumą.

 

Daugelis neįsivaizduoja Kalėdų be vieno svarbiausių jos atributų – eglutės. Ji tampa traukos centru, aplink kurį visi renkamės: mieste, mokykloje, šeimos rate. Tačiau argi nebūtų puiku išsaugoti medelį ir nekirsti jo vien tam, kad galėtume pasidžiaugti Kalėdine dvasia?

 

Kalėdinė eglutė nebūtinai turi būti tikra ir nebūtinai plastikinė, kokiomis prekiaujama parduotuvėse. Ją galima pasigaminti iš pačių įvairiausių daiktų ir taip prisidėti prie gamtos tausojimo. Pasitelkus fantaziją iš įvairiausių medžiagų (popieriaus, knygų, šakų, kartono ar net pakabų)  galima sukurti originalią eglutę. Taip pat iš paprasčiausių medžiagų galima pasigaminti netradicinių žaisliukų  bei dekoracijų. Toks pasiruošimas šventei gali tapti nedidele šeimos rankdarbių pamokėle, suburiančia visus šeimos narius.

 

Nemaža dalis žmonių renkasi plastikines eglutes. Ir dėl patogumo, ir dėl taupumo: nereikia kiekvienais metais ieškoti ir pirkti eglutės, o po švenčių rūpintis jos išvežimu. Tačiau, ar dirbtinė eglutė išties yra aplinkai draugiškesnė alternatyva? Juk plastikas – vienas didžiausių aplinkos teršėjų. Ir galiausiai dirbtiniai medeliai vis tiek patenka į atliekų srautą.

 

Vis tik dirbtinius medelius pasirinkę ir juos puošiantys žmonės pripažįsta, kad pasiilgsta tikros eglutės teikiamo miško kvapo ir jos kuriamo jaukumo.

 

Dar nuo to laiko, kai Lietuvoje nebuvo eglučių auginimo plantacijų, likusi nuomonė, kad gyvas Kalėdinis medis namuose lygu gamtos žalojimui. Dabar miško urėdijose eglutės auginamos specialiai. Įsigiję gyvą eglutę iš miško urėdijos, išliksite draugiški gamtai. Kasmet vis labiau populiarėja tendencija, kuomet žmonės perka Kalėdines eglutes vazonuose. Tai irgi  neblogas būdas pasirūpinti gamta.

 

Jei eglutė per brangi, miškininkai pasiūlys eglių ar pušų šakelių, kurias išmoningai papuošus jos taps puikiu šventės atributu. Pasitelkus fantaziją iš eglių šakų galima sukurti įvairias kompozicijas ir net suformuoti eglutę. Be to, papuošę eglės šakas ne tik turėsite „gyvas“ Kalėdas ir tausosite gamtą, bet ir ilgiau galėsite džiaugtis  miško žaluma ir kvapu. Į vandenį pamerktos eglės šakos nenubyra ir nenudžiūna iki pat Trijų Karalių šventės. O praėjus šventėms su eglių šakomis lengviau ir paprasčiau „atsisveikinti“ nei su eglute.

 

Tačiau ir eglių šakų kaip ir eglučių savavališkai kirsti nevalia. Tinkamai, kad nepakenktų medžiams, jų prikirs ir paruoš patys miškininkai, kurie kaip ir kasmet prieš pat Kalėdas kviesdami tausoti gamtą vėl dovanos tūkstančius eglių šakų.

 

Jau šešerius metus Generalinės miškų urėdija, Aplinkos ministerija ir visos 42 šalies miškų urėdijos organizuoja tradicinę akciją „Parsinešk Kalėdas į savo namus“. Akciją globoją aplinkos ministras Kęstutis Trečiokas.

 

Šia akcija siekiama paskatinti žmones tausoti gamtą, išsaugoti kuo daugiau medelių, padėti sukurti šventinę nuotaiką tiems, kuriems sunku finansiškai, populiarinti gamtosaugines idėjas, keisti požiūrį į šventines tradicijas. Taip pat šia akcija siekiama kovoti su savavaliautojais, kurie neteisėtai kerta eglutes.

 

Šiemet akcija vyks gruodžio 18 dieną, nuo 13 valandos, daugiau nei šimte vietų visoje Lietuvoje. Jos metu miškininkai išdalins daugiau nei 100 tūkstančių eglių šakų. Daugiau informacijos apie akcijos vietas skelbiama Generalinės miškų urėdijos tinklalapyje www.gmu.lt, taip pat jos suteikti gali artimiausia miškų urėdija.

 

Parašai po nuotraukomis

 

1.     Redakcijos archyvo nuotr. Tausojant eglutes galima papuošti gyvą medelį lauke

2.     Linos Sindaraitės nuotr. Įsigiję gyvą eglutę iš miško urėdijos, išliksite draugiški gamtai

Grįžti

Administracija

Girininkijos

Kiti padaliniai

Grįžti

Informacija

Administracija

Girininkijos

Kiti padaliniai

Grįžti